Grupa naukowców z Laboratorium Biologii Strukturalnej Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przeprowadziła badania na temat metylotransferaz DNA, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “Nucleic Acids Research”.
Powszechnie uważano, że kompleksy inhibitorów ze związkami halogenowymi są nieodwracalne, ale odkryto, że w obecności małych związków chemicznych zwykle używanych w pracy z metylotransferazami związki z atomem halogenu w miejscu, które powinno być metylowane, początkowo hamują działanie enzymu. Okazało się, że z czasem są przekształcane podobnie, jak normalna cytozyna.
Niezwykle skrupulatne badania pozwalające zrozumieć i udokumentować te mechanizmy, zajęły naukowcom dekadę a wyniki ich pracy mogą przyczynić się do zrozumienia interakcji metylotransferaz ze związkami wykorzystywanymi w leczeniu wielu chorób, w tym białaczek typu AML oraz CMML.
Jesteśmy dumni, że zsyntetyzowane przez nas oligonukleotydy DNA przyczyniły się do dokonania tego odkrycia. Wszystkim naukowcom zaangażowanym w to przedsięwzięcie, chcielibyśmy pogratulować sukcesu i życzyć kolejnych w swojej karierze naukowej.
Niniejszym chcielibyśmy również zaprosić do lektury wspomnianej publikacji, oraz artykułu traktującego o samej publikacji, na stronie biotechnologia.pl, do których dostęp znajduje się w linkach poniżej.
Jeśli szukasz podobnego rozwiązania w swojej pracy badawczej, skontaktuj się z nami poprzez nasz formularz kontaktowy lub wyślij wiadomość e-mail.